Książki

Pamiętajcie!

„O naszej wartości - moim zdaniem - nie decyduje ani liczba, ani jakość przeczytanych książek. Poczucie własnej wartości nosisz w sobie. I - w moim poczuciu - nikt i nic nie ma prawa Ci stawiać warunków, które musisz spełnić, żebyś był wartościowym człowiekiem.” Małgorzata Dwornikiewicz –Opalińska

Czytelnicy w bibliotece poszukują głównie nowości. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby sprostać Waszym wymaganiom. W dzisiejszej dobie ciężko jest jednak szkolnej bibliotece zgromadzić te skarby. Możemy Wam w zamian zaoferować sporą ilość książek takich, które wywarły olbrzymi wpływ na światową kulturę oraz pobudzały rozwój intelektualny wielu następujących po sobie pokoleń (tak zwany KANON książek, które należy przeczytać).

Cóż to jest kanon?

 

Niektórzy twierdzą, i uważam, że mają rację, iż  każdy ma własny kanon.

„Ach, żeby tak było! Ileż ludzi nie czyta, bo nikt im nie pomógł tego pokochać!
Kanon to przede wszystkim dla mnie pewna baza, będąca odniesieniem. To przekrój stylów, epok, gatunków, itd, które dają czytelnikowi pewne rozeznanie w literaturze. Następnie przygodę z literaturą można kontynuować lub zakończyć.”

„Kanon nie musi zachwycać (generować jednej emocji) i samo zapoznanie się z kanonem nikogo nie wynosi / nie poniża ! Dla mnie kanon to coś, co dobrze znać i mieć na ten temat własne zdanie. A znać byłoby dobrze dlatego, że wiele książek niesie aktualne, wręcz ponadczasowe treści.”

 

Przedstawiamy Wam więc KANON - Biblioteka Świata – 100 najwybitniejszych książek

 

Pamiętajcie jednak, że do każdej książki trzeba dojrzeć i trzeba na nią trafić w odpowiednim dla siebie czasie. Inaczej po prostu może nie „zaskoczyć”.

 

Możecie też zapoznać się z książkami KANON WIEKU ŚREDNIEGO książki, które powinniście przeczytać przed trzydziestką :)

 

I wreszcie najważniejszy dla Was obecnie KANON LEKTUR SZKOLNYCH - mało kto lubi je czytać, choć każdy wie, że POWINIEN JE ZNAĆ :)!

 

My ze swej strony życzymy Wam:

„Niech każdy czyta to, na co ma ochotę. Niech będzie mu dobrze z książką, po którą sięga. Niech ma przyjemność z połykania liter. Niech towarzyszy mu satysfakcja z tego, co robi (i co czyta).”

 

A może stworzymy swój własny KANON LEKTUR LICEALISTY :)?