· Gości online: 4
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 182,134
· Najnowszy użytkownik: eopidifivim
|
|
|
Wycieczka uczniów LO do Wilna |
|
Mimo zimowej aury uczniowie gołdapskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, zaopatrzeni w dobry nastrój i pozytywną energię, wybrali się na wycieczkę do Wilna. Wyjazd odbył się w dniach 5-6 kwietnia 2013r., opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Krystyna Anuszkiewicz, Anna Gawza i Mariola Kisielewska.
Po dotarciu na miejsce grupę przywitał przewodnik – pan Jerzy Lipski, który swą pogodą ducha, humorem, ale też ogromną wiedzą szybko zyskał sympatię i przychylność słuchaczy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Kościele Św. Piotra i Pawła na Antokolu, nazywanego „perłą” wileńskiego baroku. Uwagę przykuwał bogaty wystrój wnętrza, a także wyjątkowe dekoracje stiukowe wykonane przez włoskich sztukatorów pod kierunkiem P. Perettiego i G. Gallego. Obowiązkowy spacer po Starówce rozpoczął się od gotyckiej Ostrej Bramy i wizyty w kaplicy z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Padający śnieg przykrył nieco zabytki i urocze zaułki starego Wilna, jednak w trakcie wędrówki udało się dotrzeć pod dom, w którym mieszkał J. Słowacki. Następnym obiektem uwzględnionym w programie była Bazylika Archikatedralna Św. Stanisława Biskupa i Św. Władysława. Ten monumentalny gmach uznawany jest za najważniejszy kościół Wilna, to właśnie tu odbywały się między innymi koronacje wielkich książąt litewskich.
Główną atrakcją dnia był balet „Jezioro Łabędzie” w Operze Wileńskiej. Dla większości uczestników było to pierwsze spotkanie z tego typu widowiskiem. Mistrzowska technika tancerzy, piękna muzyka i scenografia wywarły ogromne wrażenie na widzach, którzy nagrodzili twórców owacjami na stojąco.
Drugi dzień pobytu w stolicy Litwy rozpoczął się od zwiedzania zabytkowego Cmentarza na Rossie. Wśród mogił bliskich sercom Polaków na uwagę zasłużył grób, w którym spoczywa serce Józefa Piłsudskiego i matka Marszałka. W programie wycieczki nie mogło także zabraknąć literackiego akcentu, stąd cała grupa udała się do Muzeum A. Mickiewicza. Tu – w kamienicy znajdującej się na ulicy Bernardyńskiej – w 1822r. mieszkał poeta i to właśnie tutaj przygotowywał do druku poemat pt. „Grażyna”. Najbardziej oryginalną dzielnicą miasta okazało się jednak Zarzecze, będące siedzibą lokalnej bohemy.
Na koniec warto podkreślić wzorowe zachowanie młodzieży. Jej kultura osobista, zdyscyplinowanie i dobry humor przyczyniły się do niewątpliwego sukcesu tego wyjazdu.
|
|
|

masz problem z narkotykami
potrzebujesz pomocy
dzwoń na bezpłatną infolinię
Państwowej Inspekcji Sanitarnej
0-800-060-800 |
|